Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

STRONA GŁÓWNA | O PROJEKCIE | SEMINARIA | ZAGRAJ | OBEJRZYJ | KONKURS | O ŹRÓDŁACH


BEREK - KROWA


. Czas:
dopóki kondycja pozwoli ;-)

. Wymagania terenu:
duża przestrzeń do biegania.

. Ilość i wiek uczestników:
3-10 graczy, od szóstego roku życia.

. Niezbędne akcesoria:
-

. Reguły gry:
W drodze wyliczanki wybierany jest goniący – tzw. krowa. Dlaczego krowa? Osoba ta staje z wyciągniętymi na boki rękami, rozstawia palce u każdej ręki. Pozostali gracze łapią „krowę” za palce (jeden gracz trzyma jeden palec), czyli za „wymiona”. Zabawa polega na gonitwie krowy za uczestnikami, ale zanim to nastąpi gracze pytają się krowy: „jakie krowa daje mleko?”. Krowa odpowiada np. zielone. Gracze dalej trzymają ją więc za wymiona i drążą dalej: „jakie krowa daje mleko?” Słyszą w odpowiedzi: „niebieskie”. Pytają więc do skutku, czyli dopóki krowa nie udzieli odpowiedzi „białe!”. Bo mleko białe to sygnał do ucieczki! Wtedy wszyscy puszczają palce krowy i rozbiegają się. Krowa goni uciekających a każdy kogo dotknie, staje nieruchomo w rozkroku. Złapany może jednak zostać "wybawiony" jeśli inny z graczy przejdzie mu pod nogami. Gra trwa dopóki krowa nie złapie wszystkich uciekających. Zmiana osoby, która jest "krową" następuje na koniec gry lub jeśli ktoś na początku gry puści palca, gdy padnie kolor inny, niż biały.

. Uwagi, komentarze:
Ważne, by krowa odpowiadając na pytanie "jakie daje mleko" budowała napięcie. Może wymyślać kolor mleka np. niebieskawo-różowy, bi...skupi! ;-) Ponadto przy pierwszej rozgrywce może odraczać udzielanie odpowiedzi, za drugim razem od razu odpowiedzieć „białe!”. Im więcej zamieszania, tym lepiej! Możemy też zmienić przy kolejnej rozgrywce zmienić kolor, na który uciekamy - będzie więcej osób, które się pomylą i i więcej śmiechu.


.

.

.

.

.



 
 
 


Witamy na archiwalnej stronie projektu
"Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia"
Realizowany w 2011 roku projekt miał na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury regionu łódzkiego poprzez promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią, które stanowią część kultury i dziedzictwa regionu łódzkiego. Do udziału zaproszeni byli seniorzy, którzy stworzyli opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętali z dzieciństwa, a które potem testowaliśmy będziemy z udziałem dzieci. Następnie dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego ogłoszony został konkurs literacki na „Wspomnienia z dzieciństwa”. Punktem kulminacyjnym była organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw”.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Urząd Marszałkowski w Łodzi
Projekt w 2011 roku został dofinansowany
ze środków budżetu Województwa Łódzkiego


Patronat medialny:

Dzieci w łodzi

Miasto Dzieci

TVP 3 Lodz
Moje Miasto Lodz
Weranda Country
Weranda
Kocham wieś
Dzielnica Rodzica


szurek


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.