Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

STRONA GŁÓWNA | O PROJEKCIE | SEMINARIA | ZAGRAJ | OBEJRZYJ | KONKURS | O ŹRÓDŁACH


KURY NA GRZĘDZIE


. Czas:
dopóki starczy tchu.

. Wymagania terenu:
podwórko z trzepakiem.

. Ilość i wiek uczestników:
minimum dwóch uczestników, maksymalnie tyle osób, ile zmieści się na trzepaku, od 6-7 roku życia.

. Niezbędne akcesoria:
trzepak.

. Reguły gry:
W drodze wyliczanki wybierana jest osoba, która będzie w grze pełnić rolę koguta. Reszta uczestników to kury, które rozsiadają się, stają, zawisają na trzepaku, robią inne akrobacje – wszystko, byle tylko nie dotknąć ziemi. Kogut staje kilka metrów od trzepaka, tyłem do kur. Zaczyna odliczanie np. do dziesięciu a w tym czasie kury muszą ustawić się szybko wedle swoich upodobań na grzędzie (trzepaku). Gdy skończy się odliczanie, kogut z zamkniętymi lub przewiązanymi chustą oczami zaczyna iść w kierunku trzepaka. Z wyciągniętymi rękami podąża naprzód, aż jego ręce nie napotkają na rurę trzepaka. Teraz jego zadaniem jest, nie podglądając, złapać którąś z kur – za nogę, za rękę, za brzuch, za sznurówkę, czyli za co tylko się uda. Kury jednak mają oczy szeroko otwarte i widząc usiłowania koguta, robią uniki - mogą dowolnie przemieszczać się po trzepaku, zmieniać co chwilę pozycje, ale zabronione jest schodzenie na ziemię. Kury muszą zachowywać się bardzo cicho – wszelkie śmiechy, brzdęki naprowadzają koguta na trop! Często zdarza się, że kogut zniechęcony sprawnością kur zaczyna podglądać – jeśli, któraś z bystrych kur to zauważy, może krzyknąć: „filujesz”! Wtedy kogut musi zawrócić kilka metrów przed trzepak i zaczynać swoje „polowanie” od początku.
W następnej kolejce kogutem zostaje pierwsza złapana kura lub osoba, która nie utrzymała się na grzędzie i dotknęła ziemi.

. Uwagi, komentarze:
Kogut musi podczas swojej wędrówki do kurnika zachować ostrożność – wystająca kostka chodnikowa, potknięcie i guz murowany.
Kogut czasem niechcący zbacza z trasy i szuka, i szuka, i szuka... Widok błądzącego po podwórku koguta jest dla kur całkiem zabawny i wtedy ciężko zachować powagę. Ale pamiętajmy, że kogut słyszący chichoty z łatwością wraca na dobry tor.



 
 
 


Witamy na archiwalnej stronie projektu
"Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia"
Realizowany w 2011 roku projekt miał na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury regionu łódzkiego poprzez promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią, które stanowią część kultury i dziedzictwa regionu łódzkiego. Do udziału zaproszeni byli seniorzy, którzy stworzyli opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętali z dzieciństwa, a które potem testowaliśmy będziemy z udziałem dzieci. Następnie dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego ogłoszony został konkurs literacki na „Wspomnienia z dzieciństwa”. Punktem kulminacyjnym była organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw”.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Urząd Marszałkowski w Łodzi
Projekt w 2011 roku został dofinansowany
ze środków budżetu Województwa Łódzkiego


Patronat medialny:

Dzieci w łodzi

Miasto Dzieci

TVP 3 Lodz
Moje Miasto Lodz
Weranda Country
Weranda
Kocham wieś
Dzielnica Rodzica


szurek


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.