Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

STRONA GŁÓWNA | O PROJEKCIE | SEMINARIA | ZAGRAJ | OBEJRZYJ | KONKURS | O ŹRÓDŁACH


SERSO


. Czas:
dopóki nie rozbolą ramiona :-)

. Wymagania terenu:
płaska powierzchnia.

. Ilość i wiek uczestników:
2 osoby, z krótszymi szpadkami dostosowanymi do wzrostu mogą grać już nawet 5-latki.

. Niezbędne akcesoria:
Wykonane z wikliny lub innego materiału: dwie szpady oraz kółko. Kółko średnicy 30 cm, szpady długości ok. 90 cm. Kółko można wykonać mniejsze lub większe, a szpady krótsze w zależności od wzrostu gracza.

. Reguły gry:
Gra polega na wzajemnym przerzucaniu kółka – ze szpady jednego gracza na szpadę drugiego gracza. W tym celu gracze stają w pewnej odległości od siebie, każdy trzyma w ręku szpadę. Pierwszy gracz nakłada kółko na szpadę i wyrzuca je w górę i do przodu, w ten sposób, by druga osoba “nabiła” kółko w locie na swoją szpadę i mogła odrzucić je z powrotem. i odrzucić z powrotem. Najlepiej wyrzucać kółko, robiąc zamach zza przeciwległego ramienia – wtedy kółko wybija się wysoko w powietrze i leci na większą odległość.

. Uwagi, komentarze:
Jest to bardzo odprężająca i wyjątkowa gra, ponieważ nie gramy na punkty – rzucając i odrzucając kółko naszemu kompanowi uczymy się współpracy, ćwiczymy zręczność i trafianie do celu. Oczywiście często zdarza się, że kółko zawiśnie na drzewie albo poturlika się wgłąb wysokiej trawy, wtenczas zwołujemy z podwórka “sztab do rozwiązywania sytuacji kryzysowych” i gra już angażuje więcej, niż dwójkę uczestników :-)


.

.

.

.

.  .


 
 
 


Witamy na archiwalnej stronie projektu
"Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia"
Realizowany w 2011 roku projekt miał na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury regionu łódzkiego poprzez promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią, które stanowią część kultury i dziedzictwa regionu łódzkiego. Do udziału zaproszeni byli seniorzy, którzy stworzyli opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętali z dzieciństwa, a które potem testowaliśmy będziemy z udziałem dzieci. Następnie dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego ogłoszony został konkurs literacki na „Wspomnienia z dzieciństwa”. Punktem kulminacyjnym była organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw”.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Urząd Marszałkowski w Łodzi
Projekt w 2011 roku został dofinansowany
ze środków budżetu Województwa Łódzkiego


Patronat medialny:

Dzieci w łodzi

Miasto Dzieci

TVP 3 Lodz
Moje Miasto Lodz
Weranda Country
Weranda
Kocham wieś
Dzielnica Rodzica


szurek


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.