Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia

STRONA GŁÓWNA | O PROJEKCIE | SEMINARIA | ZAGRAJ | OBEJRZYJ | KONKURS | O ŹRÓDŁACH


O PROJEKCIE


Projekt „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” jest unikatowym przedsięwzięciem, którego głównym celem jest zachowanie “przy życiu” i upowszechnianie dawnych zabaw, gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią, stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną dla mieszkańców część dziedzictwa regionu łódzkiego. Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić Łodzian do zainteresowania się obyczajami naszego regionu, wspomnień z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze zwiększenia integracji społecznej i rozjaśnienia wizerunku Łodzi. Projekt rozpoczęliśmy zaproszeniem do udziału w nim seniorów, którzy stworzyli wstępne opisy i reguły gier i zabaw zapamiętanych z dzieciństwa.

Te zabawy przetestujemy w praktyce z dziećmi i młodzieżą i stworzymy ich dokładne opisy.

Następnie ogłoszony zostanie konkurs literacki „Wspomnienie z podwórka” dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego. Z kolei w sierpniu zorganizujemy także w Parku Staromiejskim Piknik Dawnych Gier i Zabaw, promujący ideę zabaw na świeżym powietrzu.

Z najciekawszych prac, opisów gier, wyliczanek i zdjęć powstanie książka dystrybuowana do łódzkich szkół, bibliotek, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych. Scenariusze gier będą dostępne także na stronie internetowej projektu.

Na zakończenie projektu będą zorganizowane seminaria upowszechniające skierowane do osób zajmujących się aranżowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży: nauczycieli, wychowawców, ale także animatorów i wolontariuszy.

. Kontakt z koordynatorką projektu:
Marlena Nowaczyk,
marlena.nowaczyk@zrodla.org.pl,
tel. 519 326 995
 
 
 


Witamy na archiwalnej stronie projektu
"Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia"
Realizowany w 2011 roku projekt miał na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury regionu łódzkiego poprzez promowanie dawnych zabaw i gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią, które stanowią część kultury i dziedzictwa regionu łódzkiego. Do udziału zaproszeni byli seniorzy, którzy stworzyli opisy i reguły gier i zabaw, które pamiętali z dzieciństwa, a które potem testowaliśmy będziemy z udziałem dzieci. Następnie dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego ogłoszony został konkurs literacki na „Wspomnienia z dzieciństwa”. Punktem kulminacyjnym była organizacja „Pikniku Dawnych Gier i Zabaw”.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Urząd Marszałkowski w Łodzi
Projekt w 2011 roku został dofinansowany
ze środków budżetu Województwa Łódzkiego


Patronat medialny:

Dzieci w łodzi

Miasto Dzieci

TVP 3 Lodz
Moje Miasto Lodz
Weranda Country
Weranda
Kocham wieś
Dzielnica Rodzica


szurek


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.